۲۶ تير ۱۳۹۷ | English
342064chemistry-beakers.jpg 512633home_banner_4.jpg chemechsite.jpg

چربیگیر

چربیگیر

بدیهی است که اولین قدم در آماده سازی سطح فلز به دست آوردن یک سطح تمیزاست . عمل فسفاته کاری باید روی سطحی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و زنگ و غیره انجام پذیرد تا به واسطه واکنش شیمیایی بین یونهای فسفات و سطح فلز عمل فسفاته انجام پذیرد، بنابراین تمیزکاری قبل از فسفات کاری لازم و ضروری است.

چربی موجود بر روی سطوح فلزی می تواند به دلایل زیر ایجاد شده باشد:
الف ) روغنهای محافظ که در هنگام ساخت ورق در کارخانه سازنده روی ورق زده می شوند.
ب )  روغن های پرسکاری که در هنگام پرس کاری و شکل دهی ورق زده می شوند.
ج ) گریس که جهت گریسکاری استفاده می شود.
د ) روغن موتور که معمولا قطعات داخلی موتور با آن در تماس هستند.
چربیگیر قلیایی موجب هیدرولیز چربی، مرطوب شدن سطح قطعه، پراکنده شدن چربی در محلول، امولسیون شدن چربی در محلول و نرم سازی آن می شوند.
این نوع تمیز کننده ها را می توان به صورت دستمال کشی، اسپری دستی، اسپری اتوماتیک و یا روش غوطه وری به کار برد. در فرایند تمیزکاری می توان از عواملی همچون گرما، همزدن یا جریان الکتریکی استفاده کرد.
چربیگیر اسیدی برای رفع زنگ زدگی و دیگر عوامل ناشی از خوردگی به کار می رود. در برخی موارد نیز برای ایجاد پوشش فسفاته، سطح را فعال می کنند. پاک کننده های اسیدی به طور معمول به صورت غوطه وری استفاده می شوند و در موارد محدودی می توان از پاک کننده های اسیدی ملایم به روش پاششی نیز استفاده کرد. دمای فرایند تمیزکاری اسیدی و زمان چربیگیری توسط آن معمولاً نسبت به پاک کننده های قلیایی پایین تر است.
از چربیگیر دترجنتی یا خنثی می توان در روشهای دستمال کشی، اسپری دستی، اسپری اتوماتیک و یا روش غوطه وری استفاده کرد. زمان فرایند، غلظت و دمای این نوع شوینده ها به روش به کار گرفته شده بستگی دارد. شوینده های خنثی به عنوان پاک کننده اصلی چندان مؤثر نیستند. از این مواد بیشتر به عنوان پاک کننده اولیه استفاده می شود.
در میان روشهای مختلف تمیزکاری پرهزینه ترین روش، فرایند الکترولیتی است و دلیل آن غلظت بالای محلول و هزینه تأمین نیروی برق است. شوینده های به کار رفته در روش اسپری ارزان ترین شوینده ها هستند. شوینده هایی که در روش دستی استفاده می شوند از هزینه متوسطی برخوردارند و مواد به کار رفته در تمیز کاری قلیایی بر خلاف گرانی نسبی به دلیل بازده بالایی که دارند، موجب می شوند که عملیات با هزینه کمتری صورت پذیرد.
شرکت آذرآسا انواع چربیگیر را جهت چربیگیری از سطوح مختلف از جمله ورق و قطعه فولادی ( مخصوص سیستم غوطه وری، اسپری اتوماتیک و دستی، سیستم غوطه وری و الکترونیکی)، قطعات آلومینیومی و قطعات گالوانیزه (مخصوص سیستم غوطه وری و اسپری) فرموله نموده است. این چربیگیرها دارای قدرت پاک کنندگی بالا و کم کف بوده و قادر به زدودن کلیه آلودگیها از سطوح قطعه و ورق می باشند.
همچنین انواع چربیگیر و فسفاته توأم، جهت پوشش دادن قطعات فولادی با لایه فسفاته آهن برای سیستمهای دو یا چهار مرحله ای به صورت اسپری یا غوطه وری فرموله شده است.